Prvi sloj - upijajući

Funkcionalno rublje je osnovni i nezamjenjiv sloj

Za ljudsko je tijelo prirodno da se kod fizičkog napora znoji. Znoj služi kao regulator tjelesne temperature i namijenjen je sprječavanju pregrijavanja tijela. Ako se bavimo sportom zimi ili ako jako puše vjetar može doći do hipotermije. Stoga je potrebno ukloniti znoj od tijela što brže. Za to služi funkcionalno donje rublje (termo rublje) koje bi trebalo biti prvi sloj koji stavljamo izravno na tijelo. Funkcionalno donje rublje osigurava ispravnu mikroklimu, dakle toplinu i suhoću.

Funkcionalnost rublja

 

Funkcionalnost donjeg rublja uvjetovana je karakteristikama materijala koji ne apsorbira vlagu nego joj omogućuje da prirodno prijeđe u druge slojeve odjeće i dalje u zrak. Ova funkcija je poznata kao prozračnost.

 

I kako to konkretno funkcionira? Jednostavno rečeno – kada stavite kap vode na pamučnu majicu, upije se i suši se dugo (mrlje ispod pazuha i na leđima). Kada stavite kap na poliestersku majicu, voda će ostati na površini, raširiti se po većoj površini i osuši se znatno brže. Važna je i struktura tkanine, znači koliko lako znoj prolazi kroz tkaninu na površinu i u druge slojeve odjeće.

 

Druga i vrlo bitna funkcija funkcionalnog rublja je održavanje tjelesne topline. Funkcionalno donje rublje proizvodi se u različitim strukturama i debljinama materijala, a cilj je uvijek postići najbolji mogući kompromis između uklanjanja vlage i održavanja dovoljne (ali ne i suvišne) topline. Drugačije donje rublje koristimo ljeti za vožnju biciklom (treba nam što bolja prozračnost i odvod znoja), a drugačije zimi na skijanje (u tom slučaju nam treba zadržati što više tjelesne topline i manje pažnje je posvećeno prozračnosti). Zimske verzije funkcionalnog donjeg rublja često nazivamo termo rublje.

Materijali funkcionalnog rublja

Kod funkcionalnog rublja najčešće susrećemo materijale kao što su poliester i polipropilen, dakle materijale koji minimalno zadržavaju vlagu, lagani su i relativno ugodni na tijelu. Budući da pamuk – najčešće korišteni tekstilni materijal – ima visoku sposobnost upijanja i zadržava veliki dio vlage nije baš pogodan za funkcionalnu (tehničku) odjeću.

 

Najnoviji trend je merino vuna

Radi se o materijalu koji vrlo dobro odvodi znoj (niska apsorpcija vode) i ima izvrsna termo izolacijska svojstva, uz to ugodan je na dodir – slično kao pamuk. Merino vuna je prirodno antibakterijska, dakle ne osjeti se neugodan miris niti nakon višekratne upotrebe.  Osobe s osjetljivijom kožom se mogu osjećati neugodno kada nose vuneno donje rublje. Nakon nekoliko pranja bi neugodan osjećaj trebao nestati.

Kako ispravno koristiti funkcionalno rublje?

  • Da rublje može obavljati svoju funkciju, mora pripijeno okružiti tijelo. Skuplji proizvodi obično bolje pristaju jer su anatomski krojeni i šivani i koriste fleksibilne materijale, tako da odjeća savršeno okružuje sve linije tijela. S druge strane rublje ne smije ograničavati kretanje. Stoga je dobro isprobati rublje i usporediti različite krojeve i marke. Možete je isprobati u našim prodavaonicama. Ovdje možete pogledati koja vam je najbliže.
  • Za pravilno funkcioniranje potrebna je kompletna oprema. Ako koristite najbolju funkcionalnu majicu i ispod nje pamučno donje rublje, vlaga će se skupljati na delikatnim mjestima
  • Uvijek je bolje obući više slojeva, dvije majice će vas ugrijati više nego jedna deblja.
  • Ne očekujte da ćete biti suhi tijekom napornih aktivnosti kad je visoka vlažnost zraka. To je fizički nemoguće jer vlažan zrak ne može apsorbirati vlagu iz vaše odjeće.
  • Ako se spremate po hladnom vremenu na kratku fizički napornu aktivnost, odjenite se na takav način da vam nije hladno odmah po izlasku iz topline doma. Kada će vas vaša aktivnost dovesti na „radnu temperaturu“ osjećati ćete se ugodno i nećete se nepotrebno znojiti.
  • Funkcionalno rublje perite prema uputama proizvođača na etiketama. Ne koristite omekšivače i druga sredstva za omekšivanje tkanina! Pazite također na čičke i slično, fina vlakna funkcionalnog rublja osjetljiva su na povlačenje.