Kako izabrati snowboard

Biraš snowboard i svi modeli ti se čine isti? Nemoj pogriješiti – snowboard za početnike i daska za iskusnog snowboardera nemaju mnogo toga zajedničkog. Savjetovat ćemo te kako da pravilno odabereš i posegneš za odgovarajućim snowboardom.

 

Odlučuješ li uglavnom na temelju dizajna i ne obraćaš puno pozornosti na druge aspekte? Snowboardi definitivno nisu razumna strategija. Odabrana daska može biti dizajnirana za različite uvjete ili za različiti tip snowboardera. Na što trebaš obratiti pozornost pri odabiru snowboarda?

Sigurnost također igra veliku ulogu u snowboardingu. Savjetovat ćemo te kako postupiti pri odabiru štitnika za kralježnicu.

 

Sažetak 

  • Namjena – Muški snowboardi su veći, širi i tvrđi. Ženski modeli uglavnom imaju užu i mekšu konstrukciju. Zbog drugačije postavljenog težišta za žene, ženske daske imaju malo pomaknute vezove. Dječji snowboardovi uzimaju u obzir konstituciju tijela i dizajnerske preferencije malih snowboardera.
  • Vrsta – All-mountain snowboardi su univerzalni izbor za početnike i snowboardere koji se uglavnom kreću po padinama. Ideš li na otvorene terene, odaberi freeride ili powder verziju. Freestyle snowboardi su prilagođeni su za vježbanje trikova u snowparku. Manje poznata vrsta su carving snowboardi za brzo skretanje u zavoju.
  • Duljina – Snowboard bi vam trebao dosezati otprilike do brade ili između brade i nosa. Početnici, lakši vozači i freestyleri će cijeniti kraću dasku. S druge strane, iskusni snowboarderi, veći sportaši ili freerideri biraju duže daske.
  • Širina – Širina snowboarda mora odgovarati veličini obuće. U protivnom riskiraš trljanje vrha ili pete cipele o padinu. Za obuću do veličine 44 EUR je dovoljna normalna širina snowboarda (standardna). U slučaju veće obuće, potraži daske u širokoj ili srednje širokoj kategoriji.
  • Tvrdoća – Mekši snowboardi se lakše kontroliraju, možeš se lakše spuštati, a pritom opraštaju nedostatke u tehnici. Mogu ih koristiti početnici, umjereni snowboarderi i freestyleri. Tvrda konstrukcija ima smisla za teže i iskusnije snowboardere. Osigurat će bolje karakteristike vožnje pri većim brzinama i na zaleđenim površinama.
  • Težina spuštača – Za određeni broj snowboardova će biti naznačena nosivost, tj. raspon težine vozača preporučen od strane proizvođača. Uvijek razmišljaj o tim podacima, inače nećeš postići željena svojstva spuštanja.
  • Skretanje - Dinamički nagib se savršeno drži u zavoju. Posebno je prikladan za iskusne spustače sa profinjenom tehnikom. Za početnike je prikladniji rocket koja olakšava okretanje i oprašta pogreške. Danas se u praksi oba profila kombiniraju s univerzalnim snowboardom. Alternativa je također flat koja se koristi, na primjer, u slobodnim daskama.
  • Oblik – Directional je napravljen za vožnju u jednom smjeru. Primarno se koristi za all-mountain i freeride snowboard. Potpuno simetričan true twin omogućuje jednaku vožnju s obje strane, što je poželjno od strane ljubitelja slobodnog stila. Directional twin kombinira obje varijante. Asimetrično povećava kontrolu u zavojima.
  • Kombinacija komponenta – Parametri moraju odgovarati drugoj opremi. Snowboard bi trebao činiti uravnoteženu cjelinu s vezovima i čizmama. Tvrdi snowboard za agresivnu vožnju ne može bez tvrđih vezova i odgovarajuće obuće.

Odlučnost

U ponudi su muški, ženski i dječji snowboardi. Razlike među pojedinim kategorijama nisu samo u dužini i dizajnu.

 

Muški snowboardi - Dizajnirani su za odrasle muškarce. Dizajn podrazumijeva standardno muško stopalo. Snowboardi su veći, širi i često tvrđi. Ako te značajke ne predstavljaju prepreku, snowboardom se mogu koristiti i žene. Neki su modeli stoga označeni kao uniseks.

 

Prikaži

 

Ženski snowboardi – Žene su obično manje, a imaju i drugačiji omjer visine i težine. Često im je i stil spuštanja drugačiji. Ženski snowboardi uzimaju u obzir te aspekte i dolaze s užom i mekšom konstrukcijom. Konci za pričvršćivanje uveza (umetci) su malo pomaknuti prema sredini. Dizajn većinom odgovara tradicionalnim preferencijama žena.

 

Prikaži

 

Dječji snowboardi – Daske prilagođene malim snowboarderima. To u praksi prije svega znači kraću, užu i mekšu konstrukciju. Konkretno, snowboardi za manju djecu su vrlo slični po parametrima.

 

 

Prikaži

Vrsta

Prije kupnje snowboarda razmisli kako i gdje se planiraš spuštati. Ove informacije su ključne za odabir odgovarajuće vrste.

  • All-mountain snowboardi – Snowboard za ne baš napredne spuštače, koji ćeš koristiti uglavnom na padinama, a nećeš se izgubiti niti na otvorenom terenu ili u snowparku. Idealan je izbor za početnike i sportaše koji traže univerzalni snowboard.
  • Freeride snowboardi – Snowboardi namijenjeni vožnji na otvorenom terenu. Mogu se koristiti i na padinama, ali nisu nimalo prikladni za snowpark. Freeride daske su duže i tvrđe. Pružaju izvrsnu stabilnost pri većim brzinama. Vrh snowboarda je širi od pete, što osigurava udobnu vožnju na snijegu. U usporedbi s all-mountain verzijom, umetci su malo pomaknuti unatrag.
  • Powder snowboardi – Nekada se doživljavaju kao dio freeride kategorije, ponekad odvojen u zasebnu skupinu. Ako bi ih usporedili s daskama za freeride, karakterizira ih još širi vrh i pomaknutiji vez. Powder verzija je znatno prilagođena vožnji po snježnom prahu.
  • Freestyle snowboardi – Ako si više zainteresiran za slobodno spuštanje na padinama ili otvorenom terenu, posegni za freestyle snowboardom. Namijenjen je upravo za izvođenje raznih trikova u snowparku. Snowboardi često dolaze s vezovima smještenim na sredini i identičnim oblikom vrha i donjeg dijela (tzv. true twin).
  • Carving snowboardi – Daske su namijenjene agresivnoj vožnji na padinama. Omogućuju ugodnu promjenu na zavojima pri većim brzinama. U isto vrijeme se možeš spustiti u zavojima. Carving modeli u određenoj mjeri utjelovljuju povratak počecima snowboarda.

Duljina

Jedan od najbitnijih parametara. Pogrešno odabrana duljina će negativno utjecati na upravljanje snowboardom. Prekratka daska se vrti i nije dovoljno stabilna na većim brzinama. S nepotrebno dugim snowboardom ćeš teško ući u zavoj.

 

Snowboard bi trebao dosezati otprilike do brade ili između brade i nosa. Za odraslu osobu, daska je obično oko 15 do 20 cm kraća od visine. No, osim tvoje visine, u igru dolaze i drugi čimbenici, poput težine ili vještina. Ako spadaš među profesionalnije ili iskusnije vozače, nabavi duži snowboard. Snowboarderi početnici bi trebali biti na suprotnoj strani od preporučenog raspona. Kraći snowboard je također je prikladan za slobodni stil. Naprotiv, freerideri vole izabrati dužu dasku.

Širina

Širina je često podcijenjena kod snowboarda. Međutim, ignoriranje ovog parametra može izazvati ozbiljne probleme na padini. Čizme za snowboard se mogu protezati izvan daske na takav način da ćeš prstima ili petama trljati o padinu prilikom skretanja.

 

Maksimalno preklapanje na prednjoj i stražnjoj strani je otprilike 1 do 2 cm. Ako još nemaš odabranu obuću, stani bos/a na dasku. Ako je tvoje stopalo otprilike iste duljine kao snowboard u području umetanja stopala, trebalo bi biti u redu.

 

Proizvođači obično rade s dvije širine dasaka za snijeg – standardnom i širokom (obično označena slovom W). Neki dodaju srednji stupanj mid-wide. Za snowboard čizme do veličine 44 EUR standardna širina trebala bi ti biti dovoljna. U slučaju veće obuće trebaš potražiti šire snowboarde u kategoriji mid-wide ili wide. Ako imaš veliko stopalo, a inače pripadaš početnicima, odaberi kraću duljinu široke daske.

Tvrdoća

Tvrdoća ili fleksibilnost ovisi o unutarnjem sastavu daske. Sastav pojedinih modela se značajno razlikuje. Proizvođači nude razne materijale i kombinacije. Mekši snowboardi uglavnom koriste umjetne materijale i otvrdnutu pjenu. Veću tvrdoću osiguravaju drvene ili titanske ploče.

 

Snowboardi s mekšom konstrukcijom bolje se okreću, lakše se kontroliraju i opraštaju pogreške. Pri većim brzinama se bore se s nižom stabilnošću i prianjanjem na rubove. Tvrde daske se mnogo bolje nose s brzom vožnjom. Dobro se drže na rubu i mogu podnijeti čak i zamrznute površine. Međutim, pri sporoj vožnji više ćeš se umoriti prije nego što uspiješ doći do zavoja.

 

Mekši snowboardi su prikladan izbor posebno za početnike i lakše vozače. U njih se uzdaju i freestyleri koji većinu vremena provode u vožnji preko prepreka. Iskusni i teži snowboarderi trebaju tražiti čvršću konstrukciju.

Kako znati tvrdoću snowboarda

Određivanje tvrdoće daske za snijeg može biti prilično komplicirano. Nažalost, ne daju svi proizvođači te podatke. Osim toga, ista vrijednost se često razlikuje između pojedinih proizvođača. Obično ćeš naići na ljestvicu od 1 (najmekše) do 10 (najteže). Numerički podaci se ponekad zamjenjuju mekim, srednjim i stiff oznakama.

Číselné označení Tvrdost snowboardu

1 - 2

měkký

3 - 4  měkká až střední hodnota
5 - 6  střední tvrdost
7 - 8 středně tvrdý až tvrdý
9 - 10 tvrdý

Težina spuštača

Aspekt koji je izravno povezan s tvrdoćom daske za snijeg. Za neke modele pronaći ćeš navedeni kapacitet nosivosti. Prema zadanim postavkama, ovo je raspon koji označava minimalnu i najveću težinu spuštača. Ukoliko je ova informacija dostupna, svakako je uzmi u obzir pri odabiru.

 

Osoba koja ne dostigne minimalnu specificiranu težinu neće moći dovoljno savijati dasku u zavoju. Ne može iskoristiti potencijal snowboarda jer se ne vozi po cijeloj dužini ruba. Vozači koji su preteški, s druge strane, riskiraju da se sruše u snježnom prahu ili da zaglave na rubu padine. U ekstremnim slučajevima, snowboard se može oštetiti.

Zakrivljenost

Snowboardi se razlikuju i po svojoj zakrivljenosti. Ugib daske najbolje se vidi kada se postavi na ravnu podlogu. S kojim ćeš se osnovnim tipovima susresti?

  • Camber – Tradicionalni oblik s dodirnim točkama na kraju ploče. U sredini, konstrukcija je zakrivljena od tla. Nagnutost je dinamična i nudi dobar odaziv. Savršeno će te držati u luku, ali ako ima tehničkih nedostataka, rub može zapeti. Iskusniji vozači cijenit će ovaj profil.
  • Rocker – Izrez nalikuje kolijevci. Glavna kontaktna točka je u sredini snowboarda, a krajevi su podignuti. Kontaktna površina na rubovima manja je pod opterećenjem nego kod cambera. Okretanje je stoga lakše i manja je opasnost da će rub zapeti. Rocker je pogodan za početnike, ali će također pružiti odlične vozne karakteristike freeriderima u snježnom prahu.
  • Flat – Kompromis između cambera i rockera s praktički nultim progibom. Flat će ti osigurati stabilnu vožnju na strminama i po snježnom prahu. No često ćete ga vidjeti i na daskama za freestyle.
  • Hibridno savijanje – Proizvođači smišljaju različite kombinacije cambera i rockera koje pokušavaju spojiti prednosti oba profila. Rezultat su univerzalne all-mountain daske za snijeg

Oblik

Uz savijanje, na vozna svojstva utječe i cjelokupni oblik daske. Obično se koristi nekoliko osnovnih varijanti.

  • Directional – Uobičajen oblik za all-mountain i freeride snowboard. Directional je prilagođen prvenstveno vožnji u jednom smjeru. Vrh daske ima drugačiji oblik od podnožja. Tvrdoća pojedinih dijelova se također razlikuje - snowboard je mekši na vrhu, a tvrđi na stražnjoj strani. Sličan raspored pridonosi stabilnosti pri većim brzinama.
  • True twin – Potpuno simetrična daska za snijeg s ravnomjerno raspoređenom tvrdoćom i vezom točno na sredini. Ovaj oblik ti pruža iste karakteristike pri vožnji na obje strane (u zadanom smjeru i "na switch"), stoga se uglavnom koristi u slobodnom stilu.
  • Directional twin – Riječ je o kombinaciji prethodnih oblika. Tvrdoća je većinom ujednačena, vrh je nešto duži od donjeg dijela. Također postoje varijante s identičnim vrhom i petom, ali različite tvrdoće. Directional twin je pogodan za all-mountain snowboardere i freestylere koji uglavnom preferiraju vožnju na jednoj strani (omjer cca 70:30).
  • Asymmetrical – Odlikuje se dubljim krojem i omekšanom jezgrom na petama. Ovo olakšava izvođenje svoda kroz pete. Savršeno za snowboardere koji traže veću kontrolu na zavojima.

Kombinacija komponenti

Ne zanemaruj kombinaciju s drugim komponentama. Snowboard bi trebao činiti uravnoteženu cjelinu s ostalom opremom, posebice s vezovima i obućom. Tvrdi snowboard namijenjen agresivnoj vožnji mora biti dopunjen tvrđim tipom vezova i pripadajućim snowboard čizmama. U protivnom nećeš iskoristiti puni potencijal daske i veće ulaganje u snowboard bit će beskorisno. Naravno, ni kombinacija mekane daske i sportskih vezova ili cipela nema smisla. Ako kupuješ kompletnu opremu, idealno bi bilo da počneš s obućom. Ovisno o njihovoj veličini i obliku, lakše ćeš odabrati prikladno vezanje i snowboard.

Snowboard njega

Kako bi snowboard dobro služio i ispunjavao svoju funkciju nekoliko godina, potrebno ga je adekvatno ga njegovati. Briga za dasku nije teška, samo slijedi nekoliko osnovnih pravila.

  • Nakon svake vožnje obavi brzo održavanje. Uvijek čisti i iznad svega osuši snowboard. Čuvanje mokre snowboarda dovodi do korozije rubova.
  • Snowboard čuvaj na suhom i tamnom mjestu, po mogućnosti s konstantnom temperaturom. Konkretno, vlažna okruženja i mjesta gdje sunčeve zrake padaju na dasku su neprikladna.
  • Redovito provjeravaj dasku. Veće ureze i ogrebotine (dublje od 1 mm) potrebno je popraviti.
  • Prati stanje rubova. Ako nisu oštri, daj ih naoštriti u servisu.
  • Ne podcjenjuj uslugu servisa. Pravilno spremanje snowboarda za ljetno spavanje poštedjet će te briga na početku sljedeće sezone. Važan dio postsezonske njege je očuvanje tobogana i rubova voskom. Naneseni vosak sprječava isušivanje površine daske, a ujedno služi i kao zaštita od prašine i prljavštine.