Kako odabrati štitnik za kralježnicu za skije i snowboard?

Iako toga ponekad nismo svjesni, skijanje ili snowboarding su vrlo rizični sportovi. Padovi na skijaškim stazama mogu biti vrlo opasni, a njihove posljedice kobne. Ozljede kralježnice bez sumnje spadaju u skupinu najtežih ozljeda. Ali možeš u potpunosti minimizirati sličnu prijetnju korištenjem štitnika.

I dok je vožnja s kacigom već shvaćena zdravo za gotovo kod većine skijaša i snowboardera, štitnici za kralježnicu su daleko od toga da su naširoko rasprostranjeni. Istovremeno, steznik za kralježnicu ti može lako spasiti život u slučaju teškog pada ili spriječiti ozbiljne posljedice ozljede, poput paralize.

 

Štitnik za kralježnicu može spriječiti nagnječenje ili neusklađenost kralježaka, štiti te od modrica, ogrebotina, a u nekim situacijama čak i od prijeloma rebara. Dizajn štitnika je u stanju rasporediti snagu udarca na veće područje, čime se ublažava njegov učinak. Ove pogodnosti dobro dođu, čak i ako se spuštaš polako i sigurno. Zbog drugih spuštača može doći i do neugodnog sudara. Na što se usredotočiti pri odabiru kralježnice?

Sažetak

  • Vrsta štitnika – Možeš birati između štitnika s naramenicama i pojasom oko struka ili štitnika za kralježnicu s prslukom. Druga vrsta bolje prianja uz tijelo, a ujedno služi i kao toplinski sloj. Međutim, čak i prva vrsta će pružiti dovoljnu zaštitu ako odabereš pravu veličinu.
  • Materijal zaštitnika - Modeli s plastičnom školjkom su teži, manje udobni, ali su bolja opcija kod npr. pada na oštre rubove. Moderniji štitnici s posebnom pjenom će te oduševiti svojom malom težinom i velikom udobnošću. U smislu zaštite, danas su oba materijala usporediva.
  • Spol - Štitnici su dizajnirani kako bi se prilagodili anatomskim razlikama između muškaraca i žena. Ženski štitnici su obično širi u struku i uži u ramenima. Međutim, često se proizvode i unisex modeli. Dječji štitnici su prilagođeni proporcijama malih skijaša i često dolaze sa šarenim bojama ili motivima.
  • Veličina – Štitnici za leđa su označeni kao odjeća, obično na skali od XS do XXL. Za dječje kralježnice, visina figure je navedena u centimetrima. Štitnik bi se trebao protezati od vratnih kralježaka do vrha trtice i mora što više moguće pratiti oblik kralježnice. Između tijela i štitnika ne smije biti slobodnog prostora.
  • Termoregulacija - U području leđa štitnik za kralježnicu uzrokuje lošiju termoregulaciju. Stoga biraj proizvode sa sofisticiranim sustavom ventilacije. Funkcionalni materijali na donjoj strani štitnika pomažu u odvođenju znoja s tijela.

Vrsta štitnika

Štitnici za leđa se proizvode u dvije osnovne izvedbe.

  • Kralježnica s naramenicama i pojasom oko struka - samostalni štitnik koji pričvrstiš na tijelo pomoću naramenica i pojasa oko struka. Naramenice se ponekad nadopunjuju remenom za prsa. Ispravno podešavanje naramenica i remena uvelike određuje funkcionalnost štitnika.

  • Štitnik s prslukom - Štitnik ugrađen u prsluk koji oblačiš kao i obični prsluk. Savršeno pristaje uz tijelo i ostaje na mjestu. Služi i kao sloj odjeće.

Nije moguće jednostavno reći koja je vrsta prikladnija. Oba dizajna će ti pružiti dovoljnu zaštitu ako se pravilno koriste. Mogućnost podešavanja vrste remenima može biti i prednost i nedostatak. S jedne strane, štitnik za leđa lakše je prilagoditi nakon promjene težine ili donjeg sloja. Međutim, postoji određeni rizik da štitnik nećeš pravilno učvrstiti i neće biti u idealnom položaju ako padneš. Prsluk koji bolje pristaje uz tijelo smatra se sigurnijim. Međutim, nekima se možda neće svidjeti činjenica da je to dodatni toplinski sloj.

 

Osim navedenih vrsta, naići ćeš i na alternativna rješenja. Na primjer, mogu se spomenuti ruksaci s integriranim štitnicima. Koliko god ovi proizvodi bili praktični, po zaštiti se uglavnom ne mogu usporediti s klasičnim štitnicima za leđa. Unatoč brojnim slojevima odjeće, ne mogu se tako dobro pričvrstiti uz tijelo, štoviše, često ne prekrivaju donji dio leđa. Kombinacija jakne s uklonjivim štitnicima za kralježnicu također donosi slične nedostatke.

Materijal štitnika

Konstrukcija štitnika je izrađena od dva glavna materijala - plastike i posebne pjene. Ovisno o korištenom materijalu, ponekad ćeš naići na podjelu na tvrde (plastika) i meke (pjena).

 

  • Plastični - Zaštitni sloj je napravljen od plastičnog dijela podijeljenog na manje (ali još uvijek povezane) segmente. Zahvaljujući ovom sustavu, nema ograničenja kretanja prilikom savijanja prema naprijed ili rotacije trupa. Podjela plastike također osigurava bolje prianjanje uz tijelo. Vizualno, plastični oklop podsjeća na oklop kornjače. Ispod plastike je mekani upijajući sloj koji upija energiju i povećava udobnost korisnika. Međutim, općenito se ovi modeli mogu opisati kao manje udobni. U usporedbi s pjenastim štitnicima, oni su teži, ali često pristupačniji. Štitnici s plastičnom dijelom su se pojavili prvi na tržištu. Međutim, oni se danas također često koriste. U nekim slučajevima čak predstavljaju bolju opciju od modernije pjene. Pogodniji su, primjerice, pri padu na oštre rubove i izbočine (rub u snowparku, stijena pri vožnji po otvorenom terenu itd.)
  • Pjena - Glavni nedostaci plastičnog dijela su otklonjeni modernim materijalima, odnosno posebnom pjenom. Na prvi je pogled mekana i savitljiva, ali se stvrdne odmah nakon udarca. Ne moraš brinuti o razini zaštite - štitnici za kralježnicu certificirani su prema istim standardima kao i tvrdi štitnici. Modeli od pjene oduševljavaju svojom malom težinom i velikom udobnošću. Savršeno se prilagođavaju obliku tvog tijela i gotovo da ne znaš za njih dok se spuštaš. Posljednjih godina su pravom stekli popularnost.

Spol

U ponudi ćeš vidjeti muške, ženske i dječje štitnike. Razlike nisu samo u veličini. Oblik štitnika je također različit, što uzima u obzir anatomske razlike između muškaraca i žena.

 

Na primjer, remen za prsa na ženskim modelima se može namjestiti tako da se udobno pričvrsti preko grudi. Neki su ženski štitnici uži na ramenima, a širi u bokovima. Postoje i unisex ulošci namijenjeni oba spola.

 

Ostale razlike se odnose na dizajn. Na muškim i unisex štitnicima dominiraju crna, siva ili druge neutralne boje. Ženski i dječji štitnici često dolaze u šarenijim nijansama ili razigranim motivima.

Veličina

Bitan aspekt odabira je odabir prave veličine. Slično kao kod odjeće, veličine štitnika su označene slovima, obično od XS do XXL. Za dječje kralježnice, visina figure je navedena u centimetrima. Iako veličinu možeš procijeniti na temelju tvoje normalne odjeće ili visine, svakako preporučamo da štitnik za kralježnicu isprobaš osobno. Štitnici se značajno razlikuju po svom obliku i kroju - ista veličina može izgledati potpuno drugačije na različitim modelima.

 

Kako isprobati štitnik za kralježnicu

Štitnik bi se trebao protezati od vratnih kralježaka do vrha trtice i mora što više moguće pratiti oblik kralježnice. Mora što je moguće bolje kopirati oblik kralježnice. Između tijela i štitnika ne smije biti slobodnog prostora. Štitnik ne smije prelaziti liniju ramena. Pritom te ne smiju nigdje stezati niti ti ograničavati kretanje.

 

Štitnik se nosi na sloju donjeg rublja. Stoga, uvijek ga tako isprobaj. Pravilno pričvrsti štitnik tako da se ne pomiče po tijelu. Neodgovarajuće odabrana veličina znači nedovoljnu zaštitu. Pomicanje štitnika, odnosno njegovog izbočenog dijela, može uzrokovati ozljedu vrata ili vratne kralježnice pri padu.

Termoregulacija

Očekuj da će štitnik za kralježnicu narušiti termoregulaciju u području leđa. Međutim, veća sigurnost je svakako važnija u vožnji. Osim toga, odabirom pravog naslona uvelike možeš utjecati na pitanje termoregulacije. Na većini štitnika vidjet ćeš neku vrstu ventilacijskog sustava. U praksi su to razne rupe ili rešetke u obliku saća. Što je sustav ventilacije složeniji, to je, naravno, bolje. Funkcionalni materijali koji pomažu pri odvođenju znoja s tijela dobrodošli su kao dodatak skupljim modelima. Postavljeni su na donji dio štitnika.

Održavanje i skladištenje

Štitnik za leđa sigurno ne kupuješ samo za jednu sezonu, ali želiš da ti traje barem nekoliko godina. Dugom vijeku kralježnice pridonijet ćeš pravilnim održavanjem i čuvanjem.

 

Održavanje nije teško. Plastični dio se po potrebi može očistiti vlažnom krpom. Neki štitnici za leđa imaju uklonjivi unutarnji dio koji možeš prati. Što se tiče održavanja, ovi modeli su naravno bolji. Samo pazi da uvijek pereš materijal prema uputama na etiketi.

 

Štitnik čuvaj na suhom i tamnom mjestu. Štitnik ne izlaži nepotrebno sunčevoj svjetlosti i ne ostavljaj ga na hladnom - zaleđeni plastični dijelovi bi mogli popucati. Prije uporabe uvijek provjeri štitnik. Oštećenje strukture može negativno utjecati na funkcionalnost. U sličnom slučaju na redu je kupnja novog štitnika.